A Csernavec család tagjaiból álló együttes a zenei élet egyedi színfoltjaként felhelyezte Técsőt a térképre, hiszen a hagyományos máramarosi ruszin zenét játszó banda már nemcsak a Tisza felső szakaszán fekvő Técső város és környékének legismertebb zenekara, hanem gyakorlott magyarországi fesztiválozó is. A vidék zenei hagyományait elődeiktől tanulták, de rendkívül változatos repertoárjukban az interetnikus kapcsolatok miatt szerepelnek környékbeli román, cigány, zsidó, orosz és magyar dallamok is. A Katyusától kezdve a Cigánycsárdásig szinte bátmi eljátszanak egyedi hangzást hozva lakodalmakon, temetéseken, a ruszin lakosság egyéb jeles ünnepein, például a”bika napján” (az állatok kiterelésének ünnepe a havasokban), „miscsána” idején (birkanyíráskor), Karácsonykor, névnapokon.
Forrás: a zenekar honlapja
Zenekar tagjai
- Joszif Jurijevics Csernavec(1945) gombos harmonika
- Jurij Alexandrovics Csernavec(1951) dob, plonka, dremba, ének
- Mihail Jurijevics Csernavec(1947) hucul kiscimbalom
- Ivan Popovics Mikolajovics(1958) hegedű
- Hudák Vaszil kiscimbalom
- Először Kiss Ferenc készített velük felvételt a 70-es évek elején. Akkor még apjuk, a legendás Jura Csernavec hegedült, akinek sziporkázó játékát egyedül egy 1982-es kazetta felvétel őrizte meg.
Keszthelyi Imre az Együttesrõl !
Az izgalmasan régies hangszer-összeállítással játszó banda (gombos harmonika, hegedû, kiscimbalom, dob/cintányér) a kárpátaljai, máramarosi együtt élõ népek – a ruszinok, magyarok,románok, szlovákok – ma is élõ, fergeteges muzsikáját játssza szuggesztív erõvel és finomsággal. Ehhez adódik még az ott élõ cigányok, és a valaha ott élt falusi földmûves zsidók muzsikája, amit a Muzsikás együttes feldolgozásából ismerhetünk – zenészeink még cigányzenész elõdeiktõl tanulták. – Keszthelyi Imre a Tilos Rádió munkatársa pár szóval az Együttesrõl !
Ízelítő a muzsikájukból
A Técsői Bandáról készült, Az utolsó Kalamajka című film bemutatóját kövtő örömzenélésről a Nyitott Műhely Galériában készített filmet dumneazu tette elérhetővé a youtube-on.Az Arkaday Gendlertől tanult zsidó dalt cigány verzóban kezdték el énekelni, majd ez egy kevert zsidó-cigány repertoárhoz vezetett.