Láttuk, hallottuk, ajánljuk – Etnoklub

A Frizbivel és a Heti hetessel kellett megküzdeni a nézők figyelméért az autentikus cigányfolklórt játszó veszprém megyei Fláre Beás együttesnek és a Zalai Táncegyüttes „revű néptáncot” járó Kutyakölykök Kamara táncegyüttesének. A két, maga műfajában kiemelkedő csapat a Duna tévé Etnoklub című műsorának meghívott vendégeként kapott szereplési, bemutatkozási lehetőséget. Aki a celeb- és pletykamentes műsor vasárnapi ismétlését választotta, a Fláre Beás együttes nótáin (Tibi nótája, Sanyi hallgatója) és Zsuráfszki Zoltán  gernyeszegi cigánytánc alaplépéseit bemutató táncleckéjén keresztül ismerkedhetett meg a cigány folklórral. A Kalyi Jag együttes sikeréből inpirációt és erőt gyűjtött, nagyon szerény beás zenekar adta a műsor zenei hangulatát, dalaik nemcsak a beszélgetésket keretezték, de zenei hátteret adtak a táncórához is. Zsuráfszki Zoltán két-három klasszikus mozdulat megtanítására fókuszáló, frappáns, ötperces táncórája lenyűgöző volt és élmény volt látni a képernyőn is átsugárzó  kedvességét, ahogy a zenekar tagjaihoz viszonyult.

A világzenére és a népzenére koncentráló, március óta heti gyakorisággal jelentkező, Könczei Árpád zeneszerző és koreográfus által szerkesztett, Katona Erika által vezetett Etnoklub valódi gyöngyszem és kiválóan bizonyítja, hogy a népzenén és annak folyományain keresztül minden korosztályt meg lehet szólítani. Mi a titka a műsornak?

  • Egyrészt a szórakoztatás és az ismeretterjesztés, a hagyományos népzene és újításai, a zene és a  társművészetek olyan összetételben szerepelnek, ami izgalmasan változatossá és pergőssé teszik a műsort. A hagyományok megtartásán túl annak karbantartását is fontosnak tartó műsor nemcsak zenészeket lát vendégül, hangszerkészítőkkel és kézművesekkel is láthatunk beszélgetéseket.
  • Másrészt a meghívott vendégek hitelesek, szakmájuk érdekes, elkötelezett, értéket közvetítő tagjai. A lista színes, a Fonó zenekartól és a Vujicsicstól a Téka együttesen, a Dűvő népzenei együttesen át egészen Szalóki Ágiig és Dresch Mihályig, a magazin hétről hétre vendégül látja a műfaj legkiválóbb előadóit. Hogy mikor ki lesz az Etnoklub vendége, azt Könczei Árpád, a műsor felelős szerkesztője dönti el, akinek a szaktudása, nélkülözhetetlen. A zenekarok az ő személyes kapcsolatai miatt mennek el a műsorba, a csatorna nem fizet a fellépésekért, de ez nem tántorítja el őket a műsorban való szerepléstől. Terveik szerint a befutott együttesek mellett azok a zenészek is bemutatkozási lehetőséget kapnak majd, akik épp csak bontogatják a szárnyaikat, akiknek eddig nem volt lehetőségük a médiában szerepelni, de meghallgatván őket, látjuk, hogy tanult, professzionális zenészek.

Az eddig kapott elismerések nagy erőt adnak a műsor készítőinek. Bevallásuk szerint a népzene és a néptánc szaktekintélyei – Novák Ferenc „Tata”, Sebestyén Márta, Zsuráfszki Zoltán, Sebő Ferenc, Kelemen László – az első pillanattól támogatják a műsort.

„Nem láttam még az Etnoklub műsorait, igaz, az első adások egyikében szerepeltem. Úgy gondolom, a műsor megpróbál frissen és érdekesen jelen lenni a népzenei adások palettáján, így hát a bizalmat már a kezdetekkor megszavaztam neki. A népzene minden egyes megjelenési formáját hangsúlyozni kell, az Etnoklub pedig épp azon van, hogy a műfaji színeket megmutassa nézőinek.” Sebő Ferenc zenész, a Hagyományok Háza szakmai igazgatója

A műsor szakmai titkaival kapcsolatos információk forrása a műsor honlapja. A műsor október 2-i, következő adásának vendége az  európai zenei színtér egyik legkiválóbb alkotója, Balogh Kálmán virtuóz cimbalomművész és zenészbarátai. A cimbalomkészítés titkaira Nagy Ákos cimbalomkészítő válaszol.

Vélemény, hozzászólás?

Scroll to top