Írta: Barta Katalin Megjelent: Heves Megyei Hírlap online magazinjában
Kerecsenden a Magyary Károly Általános Iskolában a minőségbiztosítási rendszer szigorítása nyomán szomorúan konstatálták néhány éve, hogy az állami normatíva csökkenése miatt kénytelenek lemondani a zeneoktatásról. Mivel az itt tanuló, javarészt roma gyermekek és szüleik is büszkék voltak arra, hogy zenei tanulmányokat folytathattak, a fenntartó önkormányzat kereste a lehetőséget, hogy miként tudnának hasonló lehetőséget biztosítani a fiataloknak.
A helyiek nagy örömére végül is szeptembertől újra indulhatott az intézményben az alapfokú művészeti képzés. A tánc- és hangszeres kurzusokra tavasszal több mint száz diák jelentkezett. Ottjártunkkor épp az első foglalkozásokon vettek részt a gyerekek.
Frankó Tamás Barnabás, a budapesti Rajkó Talentum Kisebbségi Alapfokú Műveszetoktatási Intézmény művésztanára – aki a fővárosból ingázik csütörtökönként, hogy hangszeres zenére oktassa a nebulókat – Lakatos Georginával épp azt gyakorolta, miként lehet a furulyából tiszta hangokat előcsalogatni. A szomszéd teremben a hegedűvel ismerkedtek a diákok.
Kérdésünkre Georgina elmondta, hogy régi vágya volt zenét tanulni és muzsikálni. Tanára – aki több nívós nemzetközi együttesben is játszik – pedig azt magyarázta, hogy kíváncsian tekint a kurzus elé, s bízik abban: sok tehetséges gyermeket ismertethet meg a muzsikálás örömével.
A tanfolyam előzményeiről Sári László polgármestert kérdeztük: – Régi sportbarátság fűz Mezei Istvánhoz, a Rajkó Zenekar munkatársához, aki egyben a Farkas János Alapítvány elnöke is. Az ő segítségével kerültem kapcsolatba a zenekarral. Gerendási István, a Rajkó Zenekar vezetője is többször járt Kerecsenden, s a zenekar is fellépett számos rendezvényünkön. Ezeken a programokon szembesültek a művészek azzal, hogy a községben sok hátrányos helyzetű ember él, s hogy a gyermekeik felzárkóztatása is nehéz feladat.
Akik meghódították a világ színpadjait…. A Rajkó Zenekar 1952-ben Szigeti Pál igazgató és Farkas Gyula művészeti vezető, karmester vezetésével jött létre. Fő céljuk az volt, hogy a cigányzene meghódítsa a világ nagy színpadjait, bebizonyítsák: sokkal több annál, hogy éttermekben, kocsmákban szórakoztassa az embereket. E cél érdekében az ország különböző pontjain élő roma fiatalok számára lehetőséget teremtettek a cigányzene hagyományainak ápolására, továbbfejlesztésére.
Idén év elején körvonalazódott, hogy a művészegyüttes által működtetett Talentum Nemzetközi Tánc- és Zeneművészeti Iskola felkarolja a helyi diákokat, s tagintézményként elindítja a zene- és táncművészeti oktatást a településen. Tavasszal közel száz gyerek jelentkezett a meghirdetett két kurzusra. Ők szeptembertől tánctanfolyamra járhatnak, s megismerkedhetnek a muzsikálás örömével is: hegedülni, zongorázni, furulyázni, cimbalmozni tanulhatnak.