Nem tudsz egyenesen menni, amikor az út kanyarog (Roma szólás)
Szerencsére a II. Budapest Cigány Filmfesztivál is beillesztette programjába a világ öt különböző cigányzenekarából verbuválódott Gypsy Caravanról szóló megindító dokumentumfilmet. A filmben a zenei stílusok Indiától Macedoniáig, Romániától Spanyolországig, a flamencótól a rezes bandáig, a román hegedűtől a Balkán popig, az indiai folkig, a ragáig és a jazzig terjednek. Miközben megismerhetjük a roma lélek sikszínűségét, a cigányzene differenciáltságát, rugalmasságát, egyediségét, a zenekarok mögött rejlő emberi tragédiákat, nehézségeket, különleges és magas színvonalú cigányzenét hallgathatunk.
Az Angliában született, de gyermekkorát Dél-Indiában töltő Jasmine Dellal filmrendező Oxfordban és Berkleyben töltött egyetemi tanulmányai után, a kilencvenes évek elején olvasott egy könyvet a romákról, ami egy évtizedig a romákról szóló filmek készítésére ösztönözte. A 2000-ben készített Amerikai cigányok, idegenek mindenki földjén című filmje után 2006-ban a világ öt különböző cigányzenekarából verbuválódott, a World Music Institute által szervezett Gypsy Caraván hathetes észak-amerikai turnéját követte végig úgy, hogy nem csupán koncertfilmet készített hat hétig együtt élve a zenekarokkal a turnébuszban, öltözőkben, szállodákban, de ellátogatott mindegyik zenekar szűkebb hazájába, hogy megismerje családjukat, otthonukat.
A WHEN THE ROAD BENDS című dokumentumfilm készítői ellátogattak Makedóniába, Romániába, Spanyolországba, és Indiába is, a karavánt alkotó zenészek hazájába. Meglátogatták a karaván résztvevőit,
- a macedonok legendás énekesnőjét, a cigányok zenei királynőjének kikiáltott Esma Redzepovát, akinek telt hangja tele van energiával és szomorúsággal, aki az elmúlt 40 évben intézménnyé vált Macedoniában és aki a romákkal kapcsolatos előítélet számtalan korlátját letörte.
- a Maharajá-t, a tadícionális indiai népzenei csapatot, amiben különböző kasztokból származó költők, énekesek, táncosok, zenészek dolgoznak együtt, köztük Harish, aki az egyike azon ritka táncosoknak, akik a különleges Rajasthani térdtáncot ismerik.
- a román Fanfare Ciocarlia-t, a romániai rezesbandát, akik a török és arab hatásokkal rendelkező romániai cigányzenét játszák. Pergő zenéjüket számtalan DJ feldolgozta New Yorktól Berlinig.
- Johnny Depp kedvencét, a hegedű virtouz román zenekart, Taraf de Haïdoukst. A 22-80 közötti korú zenekari tagok nemcsak családjukat, de falujaikat is támogatják a koncertek jövedelméből.
- a spanyol flamenco csapatot, az Antonio el Pipa Flamenco Ensemble-t, a családi tánc- és énekegyüttest, amelyikben Antonio erőteljes flamenco táncát a nagynéni, Juana la del Pipa hangja kíséri.
A nagyszerű zenés film megengedi nekünk, hogy megértsük és ünnepeljük a roma kultúra legjobbjait, a roma emberek sokszínűségét, ami tetten érhető a tánc és ének energiájában. A romák hangja, a végláthatatlanul félreértett, elnyomott, stigmatizált kultúra, olyan rajongókat vonz, mint Johnny Depp. Rajongását a film is megörökíti.
Izelítő a filmből
A film hivatalos trailere, amit a filmkészítők ( GypsyCaravanMovie )töltöttek fel a netre.