Szeged – A jelentkezők körülbelül fele gitáron játszik, mert az a legolcsóbb hangszer. Snétberger Ferenc Liszt-díjas gitárművész hallgatta meg a fiatalokat.
Hiába a havazás, kenyérért muszáj elmenni – mondta délelőtt a trolisofőrnek egy felszálló utas, a vezető pedig egyetértett.A tehetségkutató valószínűleg nem tartozik a muszáj kategóriába: a vártál kevesebben mutatták meg magukat az Európai Roma Zenei Szakkollégium szegedi állomásán szombaton. Tizenegynéhányan voltak. A Szakkollégium 12-18 éves, zenei előképzettséggel rendelkező, tehetséges roma, vagy hátrányos helyzetű gyerekeket keres. Összesen hatvanan kapnak ösztöndíjat egy 12 hetes képzéshez, amely 60 százalékban zenei tárgyakból, plusz angolból, számítástechnikai és marketing ismeretekből áll. A programhoz nagyrészt a Norvég Alap biztosít forrást. Az SZTE konzervatóriumában a Vart Land című norvég lap újságírója is belenézett a válogatásba.
Miskolc után Szeged volt a második vidéki helyszín, valamint tartottak már egy budapesti kasztingot is. Mészáros Zoltán, a szakkollégium ügyvezető igazgatója elmondta, márciusig 250-300 gyereket szeretnénk meghallgatni az egész országban. A jelentkezők körülbelül fele gitáron játszik, mert az a legolcsóbb hangszer. Bár azt sem elérhető mindenkinek, Mészáros azt mondta, egy borsodi faluból származó – különben tehetségesnek talált – jelentkezőjük egy barátjával közösen vett gitárt, és hol egyikük, hol másikuk gyakorolt. A gitár után a hegedű és a zongora a legnépszerűbb. Kivéve Szegeden, ahol arányaiban sok volt a fúvós. Dobos, szaxofonos, bőgős viszont még nem jelentkezett elég, őket tehát kimondottan várják.
Látod, még el sem kezdted, máris sztár lettél – mondta Márknak Snétberger, aki a szakkollégium alapítója, és művészeti vezetője is. Szerinte a fiún látszik, hogy szeretne zenélni, azonban az alapokat még el kell sajátítania. Akárhogy is alakul Márk jövője, azt mindenképpen elmondhatja, hogy gitárját Snétberger Ferenc hangolta be.