Ünnepeljük a Karácsonyt cigányzenéről szóló könyvekkel

Egy kitünő könyv jelent meg a 100 éve született,  műfajteremtővé váló, kétujjas játékáról ismert Django Reinhardtról,  aki egy század eleji vándorló roma család lakókocsijából indulva küzdötte föl magát a világ legnagyobbjai közé.  Erről jutott eszünkbe, hogy kicsit feltérképezzük, vajon milyen könyvek lelhetőek fel a cigányzenéről, amit talán érdemes elolvasni vagy karácsonyra ajándékba adni.

Dregni, Michael: Django Reinhardt

© Bookline.hu

A legendák élve vagy halva sorozat 50. kötete a száz éve született legendáról, Django Reinhardtról szól, akinek rövid élete elég volt, hogy neve fogalommá, stílusa műfajteremtővé, kétujjas játéka inspirációvá, zenéje követendő példává váljon. Élete, stílusa, személyisége regénybe illő. A belgiumi Liberchiesben, egy mánus-szinti komikusokból és zenészekbõl álló vándortársulatába született Django, a Franciaországban, Olaszországban, Algériában töltött vándorévek után 8 éves korától Párizs mellett, a francia cigányok társadalmának, a Manouchoknak a lóvontatta karavántáborában nőtt fel. Itt előszőr hegedűn, majd bendzsón is megtanult játszani és tizenhárom évesen már hivatásos zenészként dolgozott. Bár formális képzésben nem részesült a vándorcigányok világában, de a zene a vérévé vált. Amikor a két kisebb ujja teljesen megégett és csak a középső és a mutató ujja volt használható, szépen, lassan kifejlesztett egy olyan játékmódot, amellyel a sérülése ellenére virtuózan tudott játszani. Stephen Grappelli-vel, a nagyszerű hegedűssel létrehozott Quinetette du Hot Club de France zenekara alakította ki sokak szerint az ütőhangszerek nélküli ritmusgitáros zenekarok, a jazz-zenekarok koncepcióját. Több kompozíciójuk azóta már a jazz-standardok közé számít. Különleges, színes személyisége nemcsak a színpadon, de a magánéletben is számtalan szokatlan szituációba sodorta és szerencsére Michael Dregni utánajárt ezeknek a kedves történeteknek. „Egy bemutatóterem ablakában megpillantott egy elképesztően drága luxusautót. Bement és megkérdezte, mennyibe kerül. Django vagy menő ruhákban járt, vagy úgy nézett ki, mint egy csavargó. Aznap épp csavargónak öltözött. Az eladó fölényesen végigmérte, majd megnevezte a csillagászati összeget. Django szétszórta a bankókat a boltban, aztán elhajtott a kocsival. Elutazott vidékre, és amerre járt, minden barátját bőkezűen megvendégelte. Végül nekihajtott egy fának, és teljesen összetörte a kocsit. Táviratoznia kellett a párizsi irodába, küldjenek neki pénzt vonatjegyre, hogy visszamehessen.”

Molnár Antal: Magyar-e a cigányzene?

Oldalanként ezer forintért vehető meg, az író magánkiadásában 1937-ben megjelent, Babits Mihálynak dedikált aprócska, 24 oldalas vitairat a cigányzenéről. A Zeneakadémián végzett zeneszerző, zenetörténész és zeneesztéta író a magyar zenekultúra egyik legnagyobb műveltségű úttörője, aki a gyakorlati- és elméleti zenében egyaránt fontos építő munkát végzett. Munkája a zeneirodalomnak majd minden területére kiterjed. Főként a zenetörténet etikai és szociológiai részét, valamint a módszertant helyezte új megvilágításba. Munkájának objektivitásáról vagy szobjektivitásáról az olvasó vélményt formálhat.

Suki András: Pillantás a cigányzenére

© Bookline.hu

A Zeneakadémián zongora szakon diplomázott, a Talentum Művészeti Iskolában fiatal roma gyerekeket tanító, a Rádió C komolyzenei műsorának szerkesztő-műsorvezetőjeként dolgozó író, aki a cigányzene szeretetét a 100 Tagú Cigányzenekar koncertmestereként és a Talentum Művészeti Iskola zenetagozat- vezetőjeként dolgozó édesapjától örökölte, írásával azt szerette volna elérni, hogy a magyar kultúra egy óriási szeletét képező cigányzene megőriződjön és a cigányzene iránt érdeklődőknek is kiindulóponot adhasson.

Mind a három könyv megvásárolható a bookline.hu internetes áruházon keresztül.

Vélemény, hozzászólás?

Scroll to top