Különleges, sokrétű zenei élményt ígér a Rajkó Zenekar június 13-i koncertje. Kossuth-díjas hegedűművész és prímás, valamint klasszikus csellista, népdalénekes, színész, sanzonénekes, klarinét és tárogató művész áll majd a MOM Kulturális Központ színpadán.
A Rajkó Zenekar 25 tagja végig pódiumon lesz, majd az est végén a régi rajkósokkal együtt hallhat örömzenélést a közönség. „Nem tudjuk pontosan, hányan leszünk ekkor, de biztos, hogy nagyon sokan. Ilyen nagyszabású műsorra legfeljebb 60 évenként kerülhet sor ” – mondta az eseményt beharangozó szerdai sajtótájékoztatón Gerendási István, az együttes igazgatója, hozzátéve: tudomása szerint Magyarországon nem volt, nincs más cigányok alkotta társulat, amely ilyen szép kort ért meg.
Felidézte az alapítók, a rendkívüli tehetségű Farkas Gyula prímás és Szigeti Pál igazgató – korszakát. A hivatásuk a kezdetektől az volt, hogy a nehéz sorsú gyerekeket ne csupán zenélni tanítsák meg, hanem iskolába járassák őket, hogy később az élet egyéb területén is helytálljanak. „Megszállottjai voltak e munkának, körülbelül 3 ezer profi zenész került ki innen” – fűzte hozzá.
Az első „neveltek” gyerekei már jobb körülmények között startolhattak, a művészeti vezető, Suki András fia, ifjú Suki András már a Zeneakadémián szerzett zongora művésztanári diplomát.
Huszonkét évvel ezelőtt saját művészeti iskolát is létrehoztak, amelynek 480 növendéke van, a kollégiumi és úti költségeket fizetni nem képesek számára például Karancsságon, Kerecsenden telephelyet hoztak létre.
Az iskolát a Budapest főváros évi 24 millió forinttal támogatja és a közoktatási szerződéssel járó normatívából tartják fönn a képzést, szűkösen. Létesült osztály a különleges tehetségek számára is, ezt Szenthelyi Miklós vezeti, aki szerint a június 13-i koncert – amelynek szereplői nem vesznek fel gázsit – arra is felhívja a figyelmet, hogy a Rajkó Zenekar nincs értékén kezelve.
Gerendási István elmondta: 1952 óta több mint 10 ezer koncertet adtak és több mint 10 millió hallgatójuk volt, 110 országban jártak, Európában, Amerikában és Ázsiában is tapsoltak nekik, és a siker bizonyítékaként több helyre visszahívták őket. Legutóbb fél éven belül például kétszer – 2009-ben és 2010-ben kétszer játszottak a Vatikánban.
Sok közös produkciót hoztak létre neves együttesekkel, például a Markó Iván Magyar Fesztivál Balettjével, a Budapest Klezmer Banddel. Ennek tükre a koncert programja, amelyben fellép például a Budapest Bár, amelynek zenekarában ketten a Rajkóból kerültek ki. Szenthelyi Miklóson Faludi Judit a klasszikus zenészeket, Szakcsi Lakatos Béla a dzsesszmuzsikusokat képviseli. Énekel Bangó Margit és Madarász Katalin, Masi sanzonokat ad elő, a 16 tagú Rajkó Tánckar is bemutat egy számot.