Sansz a TIFF-től: roma napot tartottak

Kosárfonás, színes női viselet próbálgatása, gyerekelőadás és Romano ButiQ-koncert: a roma kultúrát népszerűsítették a TIFF-en.

A romák társadalmi beilleszkedését segítő rendezvény kulcsa az lehet, hogy testközelből mutatja meg a kisebbségi közösség értékeit. Továbbmegy a sztereotípiákon, felhívja a közösség erényeire, társadalmi helyzetére a figyelmet, de nem esik túlzásokba, nem tekint úgy a közösség tagjaira, mint vásári látványosságokra.

Egyszerre rombolja a negatív képet, és építi a pozitívat. Ügyel arra, hogy ne egy idilli, a valóságtól távol álló illusztrációja legyen a romáknak, amelyben esetleg úgy tekintenek rájuk, mint érdekességekre, földönkívüliekre. Röviden: segíti a többség és a kisebbség tagjainak interakcióját, fórumot alakít ki, hogy közelebb hozza őket egymáshoz.

A TIFF keretében tartott Diverzitás Nap szervezői ügyesen tartották az egyensúlyt. Bár az elején még úgy tűnhetett, hogy megmaradnak a romantikus ábrázolásnál, amelyben a nők színes ruhákat hordanak, gyereket nevelnek, a férfiak pedig kosarat fonnak vagy zenélnek, az esti Romano ButiQ-koncert kezdetére eloszlatták ezt a tévhitet.

A nap négy fő pillére épült: Martin Šulik Cigán (Cigány) című filmjének a vetítése, a mesterség, zene és hagyományos viselet bemutatói, a Pataréti roma gyerekek előadása, illetve a Romano ButiQ együttes koncertje.

Šulik filmjében a 14 éves Adam kerül szembe nevelőapjával, a roma sztereotípiák szerint megalkotott figurával. A film egyértelműen azt üzeni, amiért valaki roma, nem feltétlenül lop, csal vagy kerüli a munkát. A nevelőapa életformája konfrontálódik a fiú szemléletével, a film inkább a negatív sztereotípiákat építi le, szembemegy az általánosítással.

Milyen nagyszerű, ki szerettem volna próbálni – mondta lelkesen az egyik lány, aki felpróbált egy hagyományos női szoknyát. Egy srác érdeklődve beszélget a neki a fakanálfaragást tanító roma bácsival, közben húzzák a kolozsi zenészek: életképek a mesterség, népzene és viselet bemutatóról.

Gyerekek mesélnek életükről, a játékról, az elképzeléseikről, a világról. Műanyag flakonnal dobolnak, közösen énekelnek, és fülig érő szájjal mosolyognak. Tizenhárom 8 és 12 év közötti pataréti gyerek, akik egyhetes táborban készültek fel az előadásra. Egyszeri sansz, amikor megismerkedhet velük a közönség.

A tradicionális roma zenét punk, rock, ska és reggae stílussal ötvöző Romano ButiQ koncertjének csak az elejét sikerült elcsípni, de ennyi is elég volt, hogy megérezzük egy jam session lehetőségét.

Forrás: Transindex Magazin

Scroll to top