Örömzene címmel könyv jelent meg az idén ötödik születésnapját ünneplő Budapest Bárról. Az eredetileg egyetlen lemezfelvételre összeállt, a cigányzenét a füstös bárok és a modern idők muzsikájával vegyítő produkció eddig négy stúdióalbumot és két DVD-t készített, ezek összesen több tízezer példányban fogytak el.
Az igényes zenei témájú könyveket előszeretettel gondozó Cartaphilus Kiadónál kijött riportkönyv szerzője Vajay Zsófia és Bombera Krisztina, a kötetben a Budapest Bár tagjai (a zenekar és az énekesek), illetve legközelebbi munkatársaik idézik fel az elmúlt öt esztendőt.
A hétfő délutáni fővárosi könyvbemutatón a Budapest Bár egyik énekese, a Heaven Street Sevenből ismert Szűcs Krisztián megjegyezte: a könyv azért őszinte, mert mindenki azt mondja benne, amit egyébként a másik háta mögött szokott. Egy másik énekes, Keleti András (ColorStar) hozzátette: rengeteg dolgot tanultak egymástól az elmúlt öt évben, ezek összeadódása pedig hatalmas energiát eredményez.
A Budapest Bár 2007 nyarán egy VIII. kerületi bérház 3. emeleti lakásában alakult a korábban a Kistehén Tánczenekarból és a Romano Dromból ismert Farkas Róbert hegedűs kezdeményezésére. A zenész magyar alternatív zenekarok énekeseit hívta el, akiket arra kért, hogy a század első évtizedeiben kávéházakban, bárokban, elegáns mulatókban és régi filmekben elhangzott slágereket énekeljék el cigányzenészekből álló zenekara kíséretével – ez volt benne a „csavar”, amely egyedülállóvá tette a műsort.
A 2007-es debütáló album, a Volume 1 óriási siker lett, olyan slágerek szerepeltek rajta, mint például Németh Juci és Kiss Tibor duettje, a Szívemben bomba van, a Karády Katalin által egykor népszerűvé vált dalok (Halálos tavasz, Gyűlölöm a vadvirágos rétet, Ezt a nagy szerelmet), a Hyppolit, a lakáj című filmből ismert Köszönöm, hogy imádott vagy a Zerkowitz Béla által jegyzett Az egyiknek sikerül című szám.
A második anyagon, a 2009-ben kijött Volume 2-n már az ötvenes-hatvanas évek bárhangulatát felidéző számok (Colorado, Joseph, Vízesés) is helyet kaptak, a harmadikon, a 2010-es Zenén alapvetően instrumentális számok szerepeltek Mazz Swift amerikai hegedűvirtuóz közreműködésével. A Budapest Bár tavalyi, Hoppá! című korongján ismét az énekeseké lett a főszerep, a zene műfaji és időbeli ugrásaival a korábbiaknál is sokszínűbb volt: szerepelt rajta cigányzene- és népzene-feldolgozás, harmincas évekbeli filmsláger, Beatles-, Doors- és Hungária-szám, táncdalfesztiválos sláger, akárcsak a nyolcvanas évek magyar undergroundja.
„A zenekar és a tíz énekes laza közösséget alkot: nincsenek állandó kapcsolatban, de mindenki örömmel vesz részt a próbákon és az előadásokon. A próbahely egy lakásban van, a cimbalmos anyukája főz, és igazi családias légkör alakult ki. Az énekesek elfoglaltságaik miatt természetesen nincsenek ott valamennyi fellépésen teljes létszámban, de ez a produkció értékét nem érinti” – mesélte korábban Gáncs Andrea producer-menedzser.
A Budapest Bár (Behumi Dóri, Németh Juci, Rutkai Bori, Ferenczi György, Frenk, Keleti András, Kollár-Klemencz László, Kiss Tibor, Lovasi András és Szűcs Krisztián énekesek, valamint a zenekar: Farkas Róbert – hegedű, gitár, Farkas Mihály – cimbalom, Ökrös Károly – tangóharmonika, Farkas Richárd – nagybőgő és Kisvári Ferenc – dob, ütőhangszerek) a hazai zenei élet egyik legsikeresebb és legnépszerűbb formációjává vált. A több tízezer eladott lemez mellett mintegy száz színházi előadás, országos és külföldi koncertturnék követték egymást, idén a csapat a londoni nyári olimpiához kapcsolódó nemzetközi fesztiválon is játszott.
A csapat első öt évét bemutató riportkönyvben a szereplők huszonöt fejezetben mesélik el a közös zenélés élményeit, az új hangzás, a lemezek, koncertek, színházi előadások születését, a dalok történetét. A könyvet csaknem négyszáz fotó illusztrálja, többségük ebben a könyvben látható először. A kötet végén található webcímről hamarosan a Budapest Bár öt új dala – valamennyi duett – lesz letölthető.
A könyv megjelenéséhez kapcsolódik, hogy a VI. kerületi Lovag utcában néhány napja megnyílt egy igazi Budapest Bár, amely az egykori pesti éjszakák fénykorát idézi. November 21-én itt tart a zenekar könyvbemutató koncertet valamennyi jelenlegi tag közreműködésével. A Budapest Bár december 30-án a Művészetek Palotájában egy dupla koncerttel zárja jubileumi évét: az esten vendégként Melanie Pain, a francia Nouvelle Vague énekesnője is fellép.