Snétberger Ferenc: tehetségek meghallgatása után, koncertek előtt

Snétberger

Befejeződtek a meghallgatások a felsőörsi Snétberger Zenei Tehetség Központ márciusban induló kurzusára. Az intézmény névadója és művészeti vezetője, Snétberger Ferenc világhírű gitárművész április 5-én a Művészetek Palotájában lép fel Richard Bona basszusgitáros-énekessel, másnap tanítványaival ad koncertet a Thália Színházban.

„Öt napon át zajlott a tehetségek meghallgatása, a múlt hét péntek óta kollégáimmal jártunk Salgótarjánban, a szlovákiai Tornalján, Miskolcon, Egerben, Kecskeméten, Pécsett, Szegeden és a vajdasági Szabadkán. Általában zeneiskolákban és kultúrházakban, ahol van zongora meg erősítő, de azért vittünk magunkkal dobot és gitárt is. Akadt olyan gitáros srác, akinek nem volt hangszere, ő az enyémet használta” – mesélte Snétberger Ferenc az MTI-nek.
Elmondta, hogy településenként húsz-huszonöt roma gyereket hallgattak meg, és összességében ötvenen-hatvanan nyernek felvételt a márciusban induló 12 hetes kurzusra a 2011-ben indult felsőörsi Snétberger Zenei Tehetség Központba.
„Nem örülök neki, de a hagyományos hangszerek mellett megjelent a kis szintetizátor, amin a gyerekek egy ujjal pötyögtetve játszanak. Szerencsére találtunk nagy tehetségeket is, bár ezt egyelőre nehéz megmondani, később az iskolában alakul ki, ki mire képes igazán” – tette hozzá.
A Németországban élő gitárművész szerint nagyon sok család mindent feláldoz, pénzzé tesz annak érdekében, hogy a tehetséges gyerek bekerüljön a központba. „Vidéken sokaknak se hangszere, se egyebe, ugyanakkor nagyon ki akarnak törni. Ez tetszik nekem, de persze mindez nagyon szomorú” – jegyezte meg.
Snétberger Ferenc kiemelte: arra törekednek, hogy az iskola szakemberei által nyújtott több irányú, angol és német nyelv tanulását is tartalmazó képzéssel minél gyorsabban továbbsegítsék a tehetségeket zenei szakiskolákba és felsőfokú intézményekbe Magyarországon és külföldön egyaránt, néhányan pedig Felsőörsről kikerülve a színpadon is azonnal megállják a helyüket. Az elmúlt két évben többen sikerrel felvételiztek hazai zeneművészeti főiskolára, a bécsi főiskolára, most néhányan a berlini zeneművészeti egyetemre pályáznak. Ezt Snétberger mellett olyan oktatók segítik Felsőörsön, mint például László Attila, Oláh „Tzumo” Árpád, Bacsó Kristóf és Lantos Zoltán.
„A fiatalokkal az együttzenélés engem is feldob, másfajta gondolkodásra késztet. Látom, hogy a különböző helyekről és háttérrel érkező gyerekek között a zene segítségével erős szociális kapocs alakul ki, ami a közös zenekar alakításában is segíti őket” – jegyezte meg.
Beszámolt arról, hogy a legtehetségesebbekkel időnként külföldön is fel szokott lépni olyan rendezvényeken, amelyek egyben bemutatják az iskolát. Egy kurzus hatvan-hatvanöt diákja közül tizenöt mindig van, akiről később is lehet hallani.
A gitárművész elmondta, hogy a magyar állam a kezdetektől támogatja a tehetségközpont működését, amelynek beindulásához a Norvég Finanszírozási Mechanizmus keretében annak idején 2,7 millió eurót kaptak. Hozzátette: az iskola diákjainak és oktatóinak közös koncertjeiből származó bevételt is az intézmény működésére fordítják.
A második évfolyam végzőseinek koncertje a tanárokkal együtt április 6-án a fővárosi Thália Színházban, másnap pedig a pécsi Kodály Központban lesz. „Lesz klasszikus és világzenei, meg dzsessz rész, igazodva a képzésünkhöz. A legjobbak lesznek hallhatók, a főpróba egy héttel korábban, március 30-án Veszprémben lesz, ezen a koncerten viszont minden végzős fellép”.
Snétberger Ferenc a Thália-koncert előtt egy nappal, április 5-én a Művészetek Palotájában Richard Bona kameruni származású, New Yorkban élő basszusgitáros-énekessel lép fel, négy évvel az első közös Müpa-koncertjük után. Bona zenélt már Herbie Hancockkal, Bobby McFerrinnel, Quincy Jonesszal, Chick Coreával vagy Pat Methenyvel is.
„Sok lesz az improvizáció, de azért lesz egy saját szerzeményekből álló alap, amiből kiindulunk. Elképesztően tud inspirálni a zenéje, olyan univerzális muzsikus, aki a fekete afrikai gyökereket kiválóan keveri a dzsesszel és más műfajokkal, stílusokkal. Richard nagyon szereti a magyar népdalokat és már érdeklődött, hogy Pesten játsszuk-e a Kis kece lányomat” – mesélte az MTI-nekSnétberger Ferenc, aki egy dzsessz standardokat tartalmazó lemezre készül Orbán György bőgőssel és fiával, Toni Snétbergerdobossal.

Scroll to top