Gere Jazz Fesztivál

GERE Jazz napok
GERE Jazz napok

Ha valaki igényes borokat kortyolgtava igényes zenét szeretne hallgatni, 2013. június 14-16. menjen el Villányba, ahol  a GERE Pincészet idén is különös figyelmet szentel  a különleges hangulatú bor-, gasztronómia- és jazz ünnepnek. A  hazai jazz meghatározó szereplői egy sajátos hangulatú kétnapos eseményen bizonyítják be, hogy egy varázslatos borvidéki környezetben a jazz zene, a bor-, és a gasztronómia szentháromsága milyen új dimenziókat tud megnyitni a közönség számára. Az idei program ismét a változatosság jegyében fogant: a jazz számos stílusirányzatát járjuk be, amelyek a műfaj határait feszegetik ugyan, de tagadhatatlanul belőle táplálkoznak, így a klasszikus, hagyományos összeállításoktól indulva a népzenei elemeken át haladva a swing- és pop-hangulatú formációkig széles spektrumot járhat be a hallgató.

Péntek

A péntek estét Falusi Mariann és Sárik Péter duója indítja, az  este fő eseménye azonban minden bizonnyal a Fábián Juli & Zoohacker. Az elektroakusztikus formációt 2011-ben alapította a két különböző műfajból érkező, mégis közös hangot találó zenész: Fábián Juli és Palásti Kovács Zoltán alias Zoohacker.

Szombat

Szombaton az előző évi fesztivál gyakorlatának megfelelően három zenekar váltja egymást a színpadon.

Az első előadást a méltán világhírű jazz-zongoristánk, Szakcsi Lakatos Béla nevével fémjelzett Szakcsi Quartet nyújtja. A zenekar programja egyedülálló, sőt stílusteremtő, amelyről maga Szakcsi a következőképp nyilatkozott:

„Számomra a világzene nem az, amikor egy kubai vagy cigány zenész a saját népe melódiáit játssza, hanem a különböző zenei kultúrák és stílusok eggyé olvadása. Nálam most a magyar és cigány elemeket a keleti zene szálai szövik át, de a blues felé is elkalandozom, miközben feltűnnek frázisok Bartók I. zongoraversenyéből és tagadhatatlan a kortárszene hatása. Ráadásul mindebből a dzsessz lüktetése is kihallatszik.”

Nincs még egy alkotó, aki úgy ötvözné az amerikai fekete jazz harmóniavilágát és improvizációs technikáját a magyar népdalkinccsel és lelkülettel s akinél e két eltérő világ ennyire míves és természetes egységet alkotna, mint Dresch Mihály. A fesztivál egyik legnagyobb főhajtása a magyar népzenei gyökerek előtt, hogy az 1984-es alapítása óta ugyan többször átalakult, de azóta is töretlenül a maga egyéni, másokkal nehezen rokonítható útját járó Dresch Quartetet is az idei program fellépőjeként üdvözli.

Az idei évre szándékosan és tudatosan olyan zenekar kapta meg a záróakkord feladatát, amelynek előadása kétségkívül talpra állítja és megmozgatja a közönséget: ez a Budapest Bár! A magyar pop- és rockzene kultikus alakjait is magához gyűjtő csapat filmslágereket, kuplékat, táncdalokat és egyéb híres tételeket dolgoznak fel mívesen hangszerelt cigányzene kíséretében, újrahangolva sokak által ismert dallamokat vagy akár rég elfeledett kincsekre bukkanva.

Izgalmas két este elé nézünk.

Scroll to top