Kérdések és válaszok a cigányságról címmel könyv jelent meg

kérdések könyv

Kérdések és válaszok a cigányságról címmel jelent meg könyv a romák világáról, történelméről, kultúrájáról, a legnagyobb lélekszámú magyarországi nemzetiség életét érintő problémákról, a 2011-es népszámlálás adatairól, és arról, „ki a cigány„: az, akit a többség annak tart vagy aki annak mondja magát.

A Napvilág Kiadó által gondozott, mintegy 170 oldalas kiadvány szerzője Szuhay Péter antropológus, a Néprajzi Múzeum munkatársa és Fleck Gábor szociológus kutató, a Budapesti Gazdasági Főiskola tanára, ők korábban több dokumentumfilm és tanulmány készítésében közösen is részt vettek.
A kötet egyes témái kérdésenként és tematikai bontásban is olvashatók, az áttekintést rendhagyó módon két tartalomjegyzék is segíti. A kiadvány – ismertetője szerint – arra tesz kísérletet, hogy „a közgondolkodásban és közbeszédben erősen jelen lévő előítéletek helyett (…) tényeken és adatokon nyugvó válaszokat” adjon az olvasóknak.

Mint írták, a szerzők azt akarják bemutatni, hogy az egyszerűnek tűnő kérdések mögött összetett problémák rejtőznek. A könyv írói így olyan, „egyszerűnek tűnő” kérdésekre próbáltak meg választ adni: „van-e cigány színvilág?”, „valóban acigányok vérében van a zene?”, „a romák kultúrája a kívülállás kultúrája?”, lehet-e cigány képzőművészetről beszélni?, „cigányzene-e a cigányzene?”, ki tekinthető cigánynak?

Ez utóbbi kérdést azért tartják érdekesnek, mert a népszámlálási és a szociológiai vizsgálatok adatai, illetve becslései között jelentős az eltérés. Utóbbi sajátossága, hogy nem azok számát mutatja, akik magukat cigánynak tartják, hanem azokét, akiket „a többség és a különböző intézmények cigányként tartanak számon”.
A 2003-2004-es szociológiai vizsgálat a magyarországi cigányság létszámát 550 ezer és 600 ezer közöttire „valószínűsítette”, miközben a 2001-es népszámláláson mindössze 194 ezren mondták magukat cigánynak. A 2011-es népszámláláson már 309 ezren vallották magukat romának, ám szakértői becslés akkor nem készült.
A kötetet szerda este mutatják be a szerzők jelenlétében a budapesti KuglerArt Szalonban; a beszélgetést Orsós Éva az egykori Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal volt elnöke vezeti, a rendezvény vendégei között lesz Szalóki Ági énekes.

Scroll to top