Szeretne még muzsikálni, szívéből úgy igazán

Budapesti meghívásnak, külföldi csábításnak mondott ellent fiatal korában Greznár Zoltán szanyi cigányprímás. Nem bánta meg, hiszen rengeteg élménnyel gazdagodott. Most viszont kényszerű pihenőt írt elő számára az élet.

Szerző:CS. KOVÁCS ATTILA

Március óta hallgat id. Greznár Zoltán hegedűje. Súlyos betegség akadályozza a Rábaköz híres cigányprímását a játékban, pedig nagyon várja már, hogy újra engedelmeskedjen kezében a vonó. A prímás hét hónappal ezelőtt – éppen a neve napján – agyvérzést kapott. Állapota ugyan sokat javult azóta, de muzsikálni egyelőre még nem tud. Greznár Zoltánnak gyakran jut eszébe a nóta: „Egyszer még hadd muzsikáljak, szívemből úgy igazán, / Szeretném elmuzsikálni, él még a vén cigány, / Öreg cigány, az ősz cigány.”
Greznár Zoltán

– Lehet mondani, hogy jubileumot ül a Greznár család, hiszen a családfő hatvan esztendeje szórakoztatta játékával a hallgatóságot.
– Igaz, hiszen alig voltam hatéves, amikor szintén zenész édesapám először a kezembe adta a hegedűt. Általános iskolai zenetanáromtól tanultam meg a kottaolvasást, aztán még gyerekként a zenekarba is bekerültem. Muzsikáltam Győrben, a rajkózenekarban, majd Budapesten, a Hiltonban húztam rendszeresen. Életemben többször is lett volna alkalmam arra, hogy profi muzsikus legyek, de ehhez el kellett volna hagynom a szülőfalumat, Szanyt. Nem vállaltam. Hívtak, legyek állandó zenésze a Hiltonnak és külföldre is többször csábítottak. Kecsegtető ajánlatok voltak azok, anyagilag jól jártam volna, mégis nemet mondtam mindannyiszor. Jól éreztem én magam az ÁFÉSZ-zenekarban is és Csornán, a Zöldfában.
Greznár Zoltán 1

– De nem is gazdagodott meg, pedig csak egy kar-, illetve vonónyújtásnyira volt tőle.
– Ez igaz, mégsem bánom. Jó volt így, ahogy volt. Nagyon sok élmény, barátság kárpótol a gazdagságért. És persze az öt gyerek, akiket így is felneveltem.

– Milyen élményeket kapott a muzsikától?
– Már maga a muzsika, a muzsikálás, a közönség szórakoztatása is nagy élmény. Aztán a zenének köszönhetem, hogy bejártam egész Európát, kelettől nyugatig, szinte minden országában megfordultam.

– Ki mindenkinek muzsikált az elmúlt hat évtizedben?
– Nehéz lenne felsorolni, hiszen politikusok, miniszterek, művészek is szép számmal vannak a sorban. Büszke vagyok rá, hogy két osztrák kancellár, Kreisky és Vranitzky is mulatott a játékomra. Szerettem muzsikálni a válogatott futballistáknak is.

– Jó mulatók voltak?
– Nagyon szerették a cigányzenét. Mészöly Kálmán és Várady? Emlékezetes esték voltak.

– Most viszont pihen a hegedű…
– Nagyon hiányzik a muzsika. Néha a kezembe veszem, megsimogatom. Alig várom, hogy újra engedelmeskedjen és megszólaljon. A bal kezem viszont még nem az igazi. Ahogy hallom, a közönség is hiányolja már az idősebb Greznár Zolit.

– Lennének fellépések, mulatnak még az emberek?
– Egyre népszerűbb ismét a cigányzene. Néha egyszerre három helyről is érkezik meghívás.

– Nem volt ez mindig így. Az 1980-as években hanyatlott a műfaj.
– Inkább a rendszerváltás után, amikor maszekok lettek a vendéglők. Egy-egy étterem nem tudott egy teljes zenekart eltartani. Meg aztán bejött a modern zene, a diszkó, az új generációt nem érdekelte a cigányzene.

Greznár zenekar
– De ezek szerint most már egyre inkább. A Greznár családban van utánpótlás?
– Öt gyerekem közül kettő muzsikál és két unokám is. A helyemet a fiam vette át a zenekarban, de az igazi az lenne, ha én is újra a színpadon lehetnék velük.

Megjelent a Kisalfold.hu-ban 2013.10.17-én

Scroll to top