A Rigó Jancsi Fesztivál nemcsak a legendás cigányprímásra, hanem romantikus gesztusára is emlékezteti a fesztiválozókat

Mi jut eszünkbe a rigójancsiról? Az átlag halandó a  csokis-habos süteményre asszociál a névről. A pákozdiak viszont azt is pontosan tudják, honnan származik a süti neve, sőt minden augusztus végén egy fesztivált is szerveznek Rigó Jancsi emlékére, hogy életben tartsák a hagyományokat és népszerűsítsék a magyar és a cigány muzsikát. Nem véletlen, hiszen  Rigó Jancsi, a világhírű cigányprímás Pákozdon született 1858. augusztus 23-án.

Hogy kerül a csízma az asztalra, azaz a cigányprímás a cukrászatba?

A legenda szerint Rigó Jancsi és bandája 1896-ban egy párizsi étteremben játszott, ahol jelen volt a belga Chimay herceg is jóval fiatalabb feleségével, egy amerikai milliomos lányával, akit Claire Ward-nak hívtak. A fiatalasszony beleszeretett a tüzes fekete szemű Rigó Jancsiba, és elhagyta érte a férjét. Jancsi is elvált feleségétől, Barcza Mariskától.   Jancsi egy pesti cukrászdában egy csokis, édesen krémes süteménnyel kedveskedett szerelmének. A cukrász, aki készítette a süteményt Rigó Jancsiról nevezte el. Számítása beigazolódott, a csokoládéval leöntött és kocka alakú, a barna szín három árnyalatában pompázó tejszínhabos Rigójancsi cukrászsütemény rövid idő alatt hatalmas népszerűségre tett szert. A cukrászat klasszikus készítménye lett Magyarország határain túl is, amely a XIX. századi asszonyszöktetési románcuknak állít emléket.

Rigó Jancsi fesztivál 2010. augusztus 21-én Pákozdon.

Program

  • 14.30 – Rigójancsi sütemény legendája és kóstolója – Zrínyi utcai Cukrászüzem Székesfehérvár
  • Sütési verseny háziasszonyok számára – Ismeri az eredeti receptet? – hozza el készen Pákozdra.
  • A rendezvényen 100 éves felvételről lesz hallható Rigó Jancsi és zenekarának játéka – Kovács Péter gramofonlemez-gyűjtő ajándéka.
  • 15.00 – 17.15 óra: Fekete szem éjszakája – nótaműsor – Balassáné Balogh Katalin, Ludányi Jánosné, – Hlavátsch László ezüstkoszorús énekes Bordás Cecília ezüstkoszorús énekes München,  Rigó Mónika Szívéhez legközelebb a magyar nóták és a cigánydalok állnak. Ennek a műfajnak Szlovákiában ő az egyedüli női képviselője. 2007. májusában Bangó Margit koronát helyezett a fejére, ezzel a cigánydalok koronázott énekesnője lett. Kisér Johan János (a 2004. évi Vonópárbaj 3. helyezettje és különdíjasa ) és zenekara
  • 17.30 óra: Amalipe Együttes Pákozd
  • 17.40 órától: Magyar – és cigány táncház a Galiba Zenekarral Táncház vezetők: Fodor János, Koncz Mária, Szabó Ágnes

A rendezvényen megkóstolhatják és megrendelhetik Rigó Jancsi és hercegnője egyik kedvenc ételét: Töltött tojás Chimay-módra.

Vélemény, hozzászólás?

Scroll to top