Akinek volt már szerencséje színházi előadást megnézni a New York-i Broadway bármelyik zenés színházában, az tapasztalhatta, hogy a magas színvonalon létrehozott és előadott produkciókban minden lépés, minden hang a helyén van. A világszinten is nagy elismerésnek örvendő produkciók sikeréhez nemcsak a főszereplők, hanem a tánckari és az énekkari tagok, a gypsy-k tudása, fegyelme, szorgalma is nélkülözhetetlen. Nem, nem roma származású művészekről van szó, hanem a vándorelőadások megkövetelte utazó életmódra utalva nevezik gypsy-knek, cigányoknak, a New York-i Broadway musicalek tánckarának, énekkarának tagjait. Az elnevezés nem hogy pejoratív felhanggal nem párosul ebben a világban, de a gypsy-ként dolgozók elismeréseként sajátos ceremóniák is kialakultak. Az egyik a Manhatten színházi negyedében ma kezdődő, évente megrendezett, két napos, ‘Gypsy of the Year’ verseny, amelynek tétje az a két díj, amit egyrészt a legjobb jelenetért, másrészt a Broadway Aids elleni küzdelemért létrehozott alapítványába legtöbbet gyűjtött produkcióért lehet kapni. A másik, a Gypsy köpeny átadásának ceremóniája.
Gypsy of the Year
A Gypsy of the Year verseny úgy szeretné ünnepelni a Broadway produkcióinak tánckarában, énekkarában szereplő művészeket, hogy közben az Aids ellen létrehozott alapítványát is támogatja. Ezért a ma este kezdődő, idén 22. alkalommal megrendezendő versenyt és annak eredményhírdetését megelőzte, a Broadway produkcióinak hathetes, Amerikai Egyesült Államokat átszelő turnésorozatának intenzív adománygyűjtése. Ennek alapján fogják díjazni azt a társulatot, amelyik a legtöbb adományt volt képes összegyűjteni ez alatt az idő alatt. Tavaly, a Hugh Jackman és Daniel Craig főszereplésével színpadra állított dráma, A Steady Rain minden idők (ez 9 év, mert az alapítványt ezóta támogatják íly módon) legnagyobb adományával, másfél millió dollárral tudott hozzájárulni az alapítványhoz és tette lehetővé, hogy 2009 váljon a legsikeresebbé az alapítvány történetében, a rekordnak számító, több, mint 4,6 millió dollár adomány begyűjtésével. Elismerésre méltó hagyomány.
Cigány köpeny – Gypsy Robe
A cigány köpeny a szerencse szimbóluma a Broadway tánckaraiban, énekkaraiban dolgozók körében és egy 1959-ben elindult hagyomány örzője, a közösségbe tartozás érzésének biztosítéka. Az öltözőkben használt köpeny mintájára, az újonnan színpadra állított produkció első előadása előtt, a produkció sikerét kívánva, adják oda ezt a cigány köpenynek elnevezett vándor köpenyt annak a premierben résztvevő tánckari, énekkari tagnak, aki a legtöbbször lépett már fel Broadway produkcióban. A siker érdekében a köpenyt megkapó tánckari, énekkari tag háromszor, az órával ellentétes irányban körbeszalad a körben álló tánckari, énekkari tagok között, hogy megérinthessék a szerencsehozó anyagot, majd meglátogat minden öltözőt jó szerencsét kívánva a produkció résztvevőinek és a gypsy-knek.
Ma közel harminc teljesen különböző mintázatú, stílusú vándorköpeny lehet, mert az eredetileg fehér muszlin öltöző köpeny, amire minden, a köpenyt kiérdemlő tag a premierrel kapcsolatos díszítést tehet, addig járja vándorútját míg be nem telik. Ha betelt, újabb fehér cigány köpeny kel vándorútra és a köpenyt elteszik megőrzésre. Az AEA cigány köpenyt feldolgozó oldala szerint az elmúlt évtizedekben egy-két év alatt beteltek a köpenyek, köszönhetően az évenkénti tíz bemutatónak.
A ma már szigorúan szabályozott, de az első negyven évben informálisan, játékosan kialakult, premierekhez kötődő procedúra 1959-ben kezdődött, amikor Bill Bradley, a ‘ Férfiak a szőkéket szeretik’ táncosa kölcsön kapott egy öltözö köpenyt, a a köpenybe beöltözve a premier előtt körbejárta az öltözőket és színházat, hogy megáldja a produkciót. A musical hatalmas sikert aratott. Néhány nappal később tovább küldte a ‘Call me madam’ című musicalben táncoló barátjának azzal a fabrikált legendával együtt, hogy ezt a szerencsehozó köpenyt használták a Ziegfeld Follies szépséges sztárjai a húszas években. Mivel az előadás hihetetlen siker lett, ezért a barátja, a jelmezéből származó rózsával feldíszítve tovább ajándékozta egy másik premierben szereplő táncosnak. A színpadi babona így az évek során komoly hagyománnyá vált.
Forrás: Nancy Groce, író, néprajzos, wikipedia, Broadway TV
Az egyik ceremónia