Internetes hirdetési oldalon kínálja magát egy somogyi cigányzenekar:
a magasan képzett zenészekből álló banda igény szerinti létszámmal megvásárolható. Ár: megegyezés szerint. Létszám és rendezvény függvénye.
Lakatos Sándor eredendően öttagú bandája bármikor, bárhová elmegy, a siófoki zenészekből álló cigányzenekar ugyanis mostanság fellépés híján tengődik.
– Végső elkeseredésünkben választottuk ezt a megoldást – mondja Lakatos Sándor –, rettenetes idők járnak ugyanis manapság a cigányzenekarokra. Szinte teljesen bezárult minden kapu, nincsenek fellépési lehetőségek, nem tudunk megélni.
A Zenemművészeti Főiskolát végzett prímás, aki tanult és játszott a Rajkó zenekarban, emellett gyakran vendégszerepel a 100 tagú cigányzenekarban tizenkét esztendeje alakította meg bandáját. Szintén zeneművészetit végzett brácsás, cimbalmos, klarinétos és bőgős kollégájával eleinte rengeteg meghívást kaptak, ám az elmúlt években egyre kevesebb
helyre tudtak elszerződni. Példájuk amúgy nem egyedi, nehéz napok járnak a cigányzenészekre: a nemzetközi hírĦ Rajkó Művészegyüttes az elmaradt állami támogatás híján hatvan év után bedobhatja a törülközőt, s a külföldiek által egyik legkedveltebbnek számító hazai étteremből, a budapesti Mátyás Pincéből is elküldték – költséghatékonyságra hivatkozva – a vendégeket közel négy évtizede szórakoztató ifjabb Déki Lakatos Sándort és együttesét.
– A hazai vendégkört egyre kevésbé érdekli a cigányzene – folytatta Lakatos Sándor, aki maga is a híres cigányprímás, Lakatos Sándor rokona –, ha mulatni akarnak, a szintetizátoros lakodalmasra esküsznek. A vendéglátóhelyekről is kikoptunk, az éttermek vezetői nem akarnak költeni a zenészekre, már a turistaközpontokba sem szerződtetnek cigányzenészeket. Pedig a cigányzene igazi hungarikum, a külföldiek ugyanúgy Magyarországgal azonosítják, mint a gulyást, a paprikát vagy a pálinkát. Idehaza mégsem kíváncsi ránk senki sem, noha, amikor külföldön lépünk fel, megtöltünk egy színházat is.
A siófoki banda ráadásul a klasszikus cigányzene mellett komolyzenei műveket, operettslágereket, örökzöldeket, filmslágereket is feldolgozott, s beépített a repertoárjába, így igencsak széles a szórakoztatási skálája.
– Sokan kérdezték: nem ciki, hogy így hirdetjük magunkat? – ismerte el Lakatos Sándor. – Persze, anno nem gondoltam rá, hogy valaha is erre kényszerülök, de be kellett látnom, ma már nem úgy működik a világ, hogy bemegyek egy vendéglátóshoz, tárgyalunk, s megegyezünk. Így legalább néha ránk talál valaki, s akad egy-egy fellépésünk. Ám a jövőnk
ettől még elég kilátástalannak tűnik.
Régi nóta, híres nóta cseng fülembe
Régi cigány, híres cigány hegedülte.
Ahány leány, ahány legény ezt dalolta
De szép is volt az a nóta, régi nóta
– írta az egyik legnagyobb cigánysláger szövegében Szomory Károly költő. Aki talán maga sem hitte, egyszer valóra válik a nóta második strófája.
Régi nóta, híres nóta elfeledve
Régi cigány, híres cigány eltemetve.
Nincs, ki húzza, nincs, ki járja, más a nóta
A világ is más azóta, más azóta
Szerző : Vas András, forrás: www.sonline.hu