A Besh o droM a korszellembe integrálja a hagyományokat

A Balkán és Közép-Kelet-Európa népzenéjén, köztük magyar, erdélyi, cigány, román, szerb, bolgár népzenén alapuló fúziós világzenét játszó, 1999-ben alakult Besh o droM hangzása nemcsak stílusteremtőnek bizonyult, de a saját dallam- és ritmusviláguk kiemelt népzenei elemekkel történő tudatos ötvözése a magyar fesztiválok egyik legnépszerűbb előadójává tette őket. Az elmúlt évtizedben a  külföldi színpadok, fesztiválok és a Sziget rendszeres, nagy elismerést arató világzenei felépőjének számító zenekar két alapítója,  Barcza Gergely és Pettik Ádám zenei és családi együtműködése először a Sógor Kóma együttesben manifesztálódott, hogy a projekttért és a dobprogramokért felelős K-Roy tragikus halál miatt elhalt kísérletük,  elktronikusabb hangzású Space Besh o droM után Tóth József szaxofonossal összeállva, gyökereiket, zenei tudásukat, kreativitásukat és Pettik Ádám  Kalyi Jag-os, Bobab Markovic Orkestra-s, Desire Noir-os tapasztalatait, cigány kanna iránti érdeklődését a Besh o droM zenekarban szintetizálják.

„A mi zenénk tulajdonképpen egy keleti-balkán vonalú, szinte egy elképzelt nép zenéje, ami táncra, mulatságra való, és nyilván ezt mindenhol a világon értik az emberek.”– Nyilatkozta Barcza Gergő a Partmagazinnak, 2010. márciusában

Az ” Üld meg az utat ” jelentésű, lovári nyelven elnevezett zenekar  táncra,  mulatságra kitalált muzsikájának  titka a hangzás. Az a rezes, pattogós és mégis egzotikus hangzás, amelyet a jól megválogatott hangszerek -a cimbalom, a szaxofon, a tangóharmonika, a fuvola, gitár, dobfélék -, és  az énekhang határoz meg. Az évek során kiadott négy lemez igazi bizonyítéka a hagyományok napjainkba és a korszellembe való  integrációjának. Zenéjük a zenekarban  megfordult nagyszámú zenész ellenére egységes és büszkék lehetnek, hogy olyan nagyformátumú énekesek, mint Szalóki Ági, Miczura Mónika is meghatározta egy-egy korszakát az együttesnek. Fejlődésük garanciája, hogy szívesen dolgoznak együtt vendégművészekkel, mint Bangó Margittal, akivel már volt egy nagysikerű előadásuk. Legnagyobb sikerüknek a Montreal Jazz Fesztivált tartják, ahol négy ízben 35000 ember előtt játszottak, majd több száz fellépő közül megválaszották a fesztivál egyik nagy felfedezésének őket.

Zenakar tagjai

  • Barcza Gergő – alapító tag -szaxofon, ney fuvola, kaval, egyéb fúvósok –  1999-tól
  • Pettik Ádám -alapító tag-derbuka, kanna, dob, ének-1999-tól
  • Sidoo Attila – gitár -1999-tól
  • Csurkulya József – cimbalom- 1999-tól
  • Herr Attila – basszusgitár -2007-
  • Magyar Bori – ének -2007-2010 Wikipédia szerint Kaszai Lili  váltotta fel 2011-ben
  • Somos Péter – dob- 2008-tól

Izelítő muzsikájukból

Forrás: Wikipédia és a zenekar honlapja

Vélemény, hozzászólás?

Scroll to top